Menu

BJJ no GI – brazylijskie Jiu-Jitsu

BJJ to sztuka walki, która wywodzi się z połączenia japońskiego Jiu-Jitsu, Judo oraz tzw. zapasów wszechstylowych.

Panuje przekonanie, że jest to najbardziej skuteczna technika walki wręcz bez wykorzystania jakiejkolwiek broni. W walce nie stosuje się bezpośrednich ciosów, lecz mimo to doskonale sprawdza się, gdy idzie o obezwładnienie przeciwnika.

BJJ stanowi obecnie jedną z najbardziej znanych sztuk walki i jest niezwykle popularna za sprawą MMA, czyli mieszanych sztuk walki. Meandry tej sztuki walki możesz poznać w Centrum Treningowym Gościnna z naszym doświadczonym personelem!

Zajęcia dla Dorosłych prowadzi Tomasz Turbaczewski

Zajęcia dla Dzieci prowadzi Piotr Lizakowski

Początki brazylijskiego Jiu-Jitsu przypadają na XX wiek. Do Brazylii przybył wtedy Maeda Mitsuyo, japoński mistrz sztuk walki. Jednym z uczniów Mitsuyo stał się syn brazylijskiego polityka – Carlos Gracie, który trenował już wcześniej zapasy, uczestniczył też w walkach ulicznych. Gdy zaczął wykorzystywać chwyty judo, jako zawodnik stał się niepokonany. Technikę przez niego opracowaną doskonalili następnie jego bracia, a z czasem sprawili, że BJJ stało się niezwykle popularne w USA.

Trening BJJ to w większości walka w parterze. Głównym zadaniem zawodników jest powalenie oraz obezwładnienie przeciwnika. Zawodnicy walczą w zwarciu albo w dosiadzie. Wykorzystuje się tu również dźwignię, podcinanie czy unieruchomianie różnych części ciała.

Podobnie jak w Judo, w BJJ nie stosuje się ciosów ani kopnięć, zabronione są także uderzenia w genitalia czy też wkładanie palców do oczu bądź nosa. W BJJ widoczne są mocne wpływy Judo, jednak zdecydowanie więcej jest tutaj walki w leżeniu, a repertuar rzutów jest nieco uboższy. Co ważne, pojedynek BBJ nie ma na celu spowodowania żadnego uszczerbku na zdrowiu przeciwnika – koncentrujemy się na samoobronie.

Trening BJJ korzystnie wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i emocjonalną. Przede wszystkim wzmacnia ciało i uczy samoobrony, ale też pozwala doskonalić charakter i trenuje cierpliwość oraz dyscyplinę. Można więc śmiało powiedzieć, że BJJ wzmacnia siłę ciała oraz ducha. Warto odnotować, że jest to sztuka walki, która nie wymaga od trenujących rozwoju duchowego czy też zgłębiania meandrów wschodniej religii bądź kultury.

BJJ to sztuka walki, która doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, dyscyplina ta nie wiąże się bowiem z brutalnymi ciosami. Doskonale zdaje egzamin jako skuteczna nauka samoobrony. BJJ często trenują także wojskowi oraz policjanci, którzy chcą opanować sztukę szybkiego obezwładniania bez stosowania przemocy. Jest to dyscyplina polecana wszystkim, którzy chcą nauczyć się skutecznie bronić przed przeciwnikiem. Zapraszamy na trening – w naszym centrum treningowym BJJ trenują osoby z miasta Warszawa – zamieszkujące dzielnice takie jak Bemowo, Ursus czy Wola, ale też z miejscowości Stare Babice.

Zajęcia BJJ Gi / No Gi prowadzimy w:
Blizne Łaszczyńskiego – Bemowo (blisko dzielnic: Ursus, Wola, Bielany i miejscowości: Stare Babice, Zielonki, Latchorzew, Łomianki).

Zajęcia te prowadzi trener:

TOMEK TURBACZEWSKI

TOMEK TURBACZEWSKI