Menu

Boks

Boks to sport walki, który określa się także mianem pięściarstwa. Doskonale znamy go wszyscy z różnego rodzaju filmów czy popkultury, każdy też słyszał zapewne o słynnych pięściarzach jak Mike Tyson, Witalij Kliczko czy – na polskim polu – Dariusz Michalczewski, Andrzej Gołota lub Tomasz Adamek.

W sporcie tym dwóch zawodników walczy między sobą, używając jedynie swoich pięści chronionych specjalnymi rękawicami bokserskimi. Sport trenować możesz i Ty w naszym Centrum Treningowym Gościnna! Na treningi bokserskie uczęszczają do nas mieszkańcy miasta Warszawa, z dzielnic takich jak np. Bemowo, Wola i Ursus, ale też osoby zamieszkujące Stare Babice.

Boks to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych, znana już w starożytnej Grecji oraz starożytnym Rzymie. Boks był jednym ze sportów wchodzących w skład słynnych antycznych greckich igrzysk olimpijskich. Współczesny boks narodził się jednak w Anglii w XVII wieku – wtedy powstała pierwsza akademia boksu założona przez Jamesa Figga. W kolejnych latach kształtowały się zasady boksu, jakie znamy obecnie. Fundamenty boksu współczesnego określają nieco zmodyfikowane Queensberry Rules.

Podstawowy element walki w boksie stanowią ciosy bokserskie. W boksie wyróżnia się następujące rodzaje ciosów: prawe bądź lewe – w zależności od tego, którą ręką są zadawane; na górę i na dół – w zależności od tego, w którą część ciała przeciwnika są wymierzone; krótkie i długie – w zależności od zasięgu. Dodatkowo są ciosy proste – zadawane na wprost, sierpowe – czyli boczne, a także uderzenia z dołu. Jeśli chodzi o podstawowe pozycje bokserskie, są to: odskok, odchylenie, garda oraz zakrok. W boksie zabrania się kopnięć oraz ciosów poniżej pasa.

Warto podkreślić, że amatorski trening bokserski nie przypomina w żadnym razie brutalnych walk, jakie znamy z filmów czy telewizyjnych meczów bokserskich. Ich celem jest zapewnienie trenującym aktywności fizycznej, która zaowocuje zarówno lepszym samopoczuciem, jak i poprawą kondycji. Z całą pewnością boks kształtuje charakter, szczególnie takie cechy jak zaangażowanie, determinacja oraz gotowość do przekraczania własnych granic. Jeśli chodzi o to, jak boks wpływa na ciało, to pozwala je wymodelować i wyszczuplić, wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, nóg i ramion. Podczas jednego treningu spalić można nawet 800 kcal!

Amatorskie treningi bokserskie przeznaczone są zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet oraz dzieci. Boks to bez wątpienia sport dla każdego – nie liczy się tutaj ani płeć, ani wiek. Kluby treningowe, tak jak Centrum Treningowe Gościnna, organizują coraz częściej zajęcia dedykowane boksowi, oferują również możliwość treningów indywidualnych. Planujesz rozpocząć treningi bokserskie? Do zobaczenia na Gościnnej!

Zajęcia Boks prowadzimy w:
Blizne Łaszczyńskiego – Bemowo (blisko dzielnic: Ursus, Wola, Bielany i miejscowości: Stare Babice, Zielonki, Latchorzew, Łomianki).

Zajęcia te prowadzi trener:

Jacek Kurek

Jacek Kurek