Menu

Grappling

Grappling to inaczej walka na chwyty. Jest to system walki, który wykorzystuje techniki chwytów, takie jak rzuty, duszenia czy dźwignie występujące między innymi w zapasach lub judo. Co ważne, w grapplingu zabronione są uderzenia.

Dzięki grapplingowi świetnie rozwinąć można elementy samoobrony i wyćwiczyć zręczność. Grappling doskonale wpływa też na kondycję fizyczną oraz kształtuje charaktery adeptów, pokazując, że zwycięstwo jest możliwe nawet w walce z silniejszym i bardziej doświadczonym zawodnikiem.

Grappling lub grapling (taki nieco spolszczony zapis bardzo często można spotkać) jest to walka zapaśnicza (walka na chwyty), która wykorzystuje rozmaite techniki chwytów i polega na obalaniu przeciwnika, a także dźwigniach, trzymaniach, duszeniach (które znane są doskonale w zapasach albo judo), ale co ważne – bez uderzania, które jest w grapplingu stanowczo zabronione. Nazwa ta, jak łatwo się domyślić, pochodzi od angielskiego słowa to grap, które znaczy złapać, schwytać. Celem grapplingu jest przewrócenie przeciwnika, a następnie walka z nim w tak zwanym w parterze – w pełnej dominacji. 

Warto nadmienić, że w grappling wykorzystywany jest także w mieszanych sztukach walki, czyli MMA – gdzie wykorzystywane są rozmaite techniki pochodzące z różnych sztuk i sportów walki. Ponieważ chwyty graperskie są często stosowane podczas walk MMA, to nauka, jak obalić przeciwnika, a następnie dominować w parterze, co jest typowe dla grapplingu, jest jednym z podstawowych elementów treningów przygotowujących do walk MMA. Kluczem do sukcesu jest tutaj nie siła, ale wytrzymałość i technika, którą można zgłębić na treningu Grapplingu. 

Oczywistą korzyścią związaną z regularnymi treningami grapplingu w naszym Centrum Treningowym Gościnna jest doskonałe rozwinięcie elementów samoobrony. Na tym jednak nie koniec – skutkiem ubocznym treningów grapplingu jest zręczność, sprawność i wydajność, a więc elementy składające się na dobrą kondycję fizyczną. Aspekt związany z ciałem to jednak nie wszystko, ponieważ grappling pozytywnie wpływa także na charakter adeptów. Pozwala wykształcić w sobie konsekwencję, wytrzymałość oraz sportową dyscyplinę. Co więcej – grappling pokazuje, że nie siła jest kluczowa, tylko technika walki i że zwycięstwo jest możliwe nawet wtedy, gdy walczy się z silniejszym czy też bardziej doświadczonym przeciwnikiem. 

Jeśli czujesz, że trening typu Grappling jest dla Ciebie, to zapraszamy Cię do naszego Centrum Treningowego Gościnna. Na nasze zajęcia uczęszczają mieszkańcy miasta Warszawa, z dzielnic takich jak Wola, Bemowo czy Ursus, a także osoby zamieszkujące okoliczne miejscowości, na przykład Stare Babice. Z nami zgłębisz tajniki Grapplingu!

Zajęcia z Grapplingu prowadzimy w:
Blizne Łaszczyńskiego – Bemowo (blisko dzielnic: Ursus, Wola, Bielany i miejscowości: Stare Babice, Zielonki, Latchorzew, Łomianki).